10 Şubat 2018 Cumartesi

Savcılık: Man belgeleri gerçek ama kimin umurunda?
        10.2.2018 tarihli güne uyandığımda gene her sabah uyandığımda yaptığım gibi sosyal medyadan günlük haberleri kontrol ettim. Bir başlık diğer başlıkların arasında Cedi Osman Cleveland ile ilk 5'te sahaya çıktığı ve bilmem kaç sayı attı haberleri ile eş değer bir şekilde sağda solda fake haber gibi sırıtıyordu.(Savcılık : Man Belgeleri Gerçek)Televizyona göz attığımda alt yazıda bile geçmiyordu. Aynı zamanda telefonuma gelen mesajların içerisinde Vodafone kullanıcısı olduğum için oradan geldiğini düşndüğüm bilgilendirme mesajı mevcuttu.


        Mesajla gelen 'Tüm mobil hat kullanıcıları,Telsiz Kullanım Ücreti adi altında alınan tutarı,Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca devlete ödemekle yükümlüdür.2018 yılının 2.ayına ait 1.87 TL tutar hesabınızdan tahsil edilmiştir' bu bilgilendirme sayesinde güzel bir cumartesi gününe daha mutlu mesut şekilde uyanmış olduk.Sıkıntı yok biz sabah akşam deliler gibi çalışıp devletimize sonsuza kadar vergi vermeye ant içmiş proletarya sürüsüyüz.Vatanımızı seviyoruz,onun için burada çalışıp burada vergimiz ödüyoruz hatta verginin vergisini ödüyoruz.Ama kes sesini ülke olarak şimdi senin zırvalarını dinleyemeyiz biz burada kurtuluş mücadelesi veriyoruz değil mi?

        Şimdi habere dönelim bakalım ne deniliyor :
'Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Man Adası belgeleriyle ilgili başlattığı soruşturmayı tamamlayarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu, dünürü ve eniştesinin arasında bulunduğu 5 şüpheli hakkında takipsizlik kararı verdi.'

        Buradan çıkan birinci sonuç bu ülkede 80 milyon adet insana göz göre göre hayır yok öyle belgeler hepsi yalan dolan denilerek her bir bireyin akıllarıyla dalga geçildiği.

        Ek olarak alıntıdır : “Yukarıda belirtilen maddelerde açık bir şekilde ifade edildiği üzere; vergi mükelleflerinin vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemeleri veya eksik yerine getirmeleri yüzünden, verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesine veya eksik tahakkuk ettirilmesine sebebiyet vermeleri halinde, kendilerine ödenmeyen verginin bir katı tutarında vergi cezası kesilir. 213 sayılı yasanın 374. maddesinde belirtildiği üzere bu cezanın vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın birinci gününden itibaren 5 yıl içeresinde kesilmesi gerekmektedir. Yasanın 341 ve 344. maddelerinde belirtilen cezayı kesmeye veya zamanaşımı süresinin dolup dolmadığını değerlendirmeye ise mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi yetkilidir. 213 sayılı yasanın 341 ve 344. maddelerinde düzenlenen suçların vergi cezası ile yaptırıma bağlanmış olması ve bu vergi suçunun oluşup oluşmadığına yönelik inceleme yapmaya, şayet suçun işlendiği yönünde yeterli delil elde edilirse gerekli vergi cezasını kesmeye veya zamanaşımı süresinin dolup dolmadığını değerlendirmeye mükellefin bağlı olduğu vergi dairesinin yetkili olması nedeniyle; şüphelilerin üzerlerine atılı bulunan vergi kaçakçılığı suçundan dolayı başsavcılığımızca kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.”

        Yani diyor ki mahkeme 5 yıl içerisinde bunun cezası kesilmemiş ve zaman aşımımı olmuş yok suç işlenmiş mi falan bunu mükellefin bağlı olduğu vergi dairesi söylesin. Beni ilgilendirmiyor.Eyvallah,sıkıntı yok bu arada bizler devam edelim vergilerimizi ödemeye.Şu yazıyı okurken bile vergi veriyorsunuz.

        Ek olarak belgelerde geçen bazı hesap hareketleri : 


15 Aralık 2011 tarihinde Ziya İlgen’in Albaraka Türk hesabına 2 milyon 500 bin USD.
-15 Aralık 2011 tarihinde Mustafa Erdoğan’ın Albaraka Türk hesabına 2 milyon 500 bin USD. 
-26 Aralık 2011 tarihinde Ziya İlgen’in Albaraka Türk hesabına 1 milyon 250 bin USD.
-26 Aralık 2011 tarihinde Mustafa Erdoğan’ın Albaraka Türk hesabına 1 milyon 250 bin USD. 
-27 Aralık 2011 tarihinde Osman Ketenci’nin Albaraka Türk hesabına 1 milyon 250 bin USD.
-27 Aralık 2011 tarihinde Mustafa Gündoğan’ın Vakıflar Bankası hesabına 1 milyon 250 bin USD.
-28 Aralık 2011 tarihinde Mustafa Gündoğan’ın Vakıflar Bankası hesabına 250 bin USD.
-28 Aralık 2011 tarihinde Osman Ketenci’nin Akbank hesabına 1 milyon USD.
-29 Aralık 2011 tarihinde Burak Erdoğan’ın Garanti Bankası hesabına 1 milyon 450 bin USD.
-4 Ocak 2012 tarihinde Burak Erdoğan’ın Garanti Bankası hesabına 2 milyon 300 bin USD.
-Halk Bank, 17 Ocak 2012 tarihinde ise Mustafa Gündoğan’ın Bellway şirketinin İstanbul Galata Ticari Şubesi’ne 30 bin USD gönderildiğini belirtti.

        Milyon dolarlar dönüyor. Neymiş ticaret adamıymış bunlar.Bu gibi rakamlar normalmiş hemde dünyada ülke kalmamışken. Biz burada millilik yerlilik adı altında birbirimize olmadık sözler söyleyelim. Çalışalım daha elimize maaşımız geçmeden bir sürü kesintiye maruz kalsın. Ekmeğin gramajı düşürülsün ama fiyatı artmamış olsun eyvallah diyelim ama sonra fiyatı artırıldığında ama kardeşim geçen gramajını düşürmüştün bu zam anlamına gelmiyor diyordun şimdi üstüne fiyat  artırıyon bu neyin nesidir deyince SUS LAN fetocu,pkk,ypg,dhkpc,.....gibi  olmadık şey kalmayalım.

        İşin komik yanı bu olaylardan haberi olması gereken biz vatandaşa(devlet denilen şey sadece bizim içindir ve bizden oluşur) ana muhalefet partisi başkanı bunları gösterdi diye adama para cezası falan kesilecek büyük ihtimalde evet öyle olacak ve adalet var diye insanlar 1984 filmini yaşamaya devam edecekler.

        Sonuç olarak Man Adası evrakları gerçekmiş ama gönderilen milyonlarca dolar( oda bir dönemlik tespit edilen ) kara para aklama değilmiş ama ne karşılığı ne için verildiğini soruşturmaya gerek yokmuş.Burada taşı toprağı altın bir ülke varken oralarda neyin ticareti yapılıyordu ve sonra gelip önüne gelene sen benim gibi düşünmediğinden gayri millisin ULAN derken neyin kafası yaşanılıyordu?
Şu yukarıdaki mesaj bugün telefonuma geldi,aslında her ay geliyor.Milyon telefon kullanıcısı vatandaşa geliyor. Anlatmak istediği şu : Zaten çok buyuk bir vergi kesintisine uğrayan maaşımla aldığım içinde gene kdv'si olan konuşma paketi için odediğim verginin vergisinin vergisi iletişim vergisi beyanıdır. Kimse bana milyonlarca dolar bilmem ne adalarından para gondermiyor ama şunun çok iyi farkındayım bizler birilerine milyonlarca dolar para dişimizden tırnağımızdan kısıp gonderiyoruz. Kim milli oluyor şimdi?

Kaynak : http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/923348/Savcilik__Man_belgeleri_gercek.html     


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder